Zámek Tovačov
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohlednice Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Pohlednice
Pošlete svým známým elektronickou pohlednici, např. tuto:
 
Tovačov
 
Poslat tuto pohlednici

 
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20948)
Ne  (4466)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Popis

 
Tovačovský zámek patří mezi nejvýznamnější architektonické soubory našeho státu a nesporně si zaslouží velkou pozornost veřejnosti. Také samotné město a jeho okolí obklopené ze tří čtvrtin vodou a lužními lesy stojí za zhlédnutí.
Zámek založen ve 2. pol. 11. stol., později chráněná vodní tvrz. V 15. století z původní gotické tvrze přestavěn na ranně renesanční vodní hrad. Zámek patří mezi nejvýznamnější architektonické soubory našeho státu. V roce 1492 dokončena 96 m vysoká věž zvaná Spanilá, tvořící dnes dominantu. Vstupní portál dokončený v témž roce je nejstarší renesanční památkou na sever od Alp. V 16. stol. začali Perštejnové s hospodářským využitím panství, zejména s rybníkářstvím. V 17. stol. dokončena ranně barokní kaple s velmi bohatou štukovou malířskou a sochařskou výzdobou. Za posledního majitele Guttama přistavěno tzv. Vídeňské křídlo s vídeňským schodištěm a architekt Max Fleischer vybudoval na židovském hřbitově v roce 1889 kapli. Tato kaple byla opravena a zpřístupněna v roce 1996. V jejím interiéru se nachází malá expozice dokumentující ritus pohřbívání židovského obyvatelstva.
Začátkem 16. století začali Pernštejnové s hospodářským využíváním panství, zejména s rybníkářstvím. Z roku 1503 je první zmínka týkající se Hradeckého rybníka, zachovaného dodnes. Zřídili nová díla, takže v průběhu 16. Století bylo na panství 9 rybníků. Po těchto rybnících zůstaly dochované mohutné hráze se staletými duby, které vybízejí k procházkám.
Město lze charakterizovat jako nejstarší renesančně pojaté urbanistické založení v našich zemích. Náměstí bylo založeno roku 1475 a je jedno z nejstarších v českých zemích. Radnice s renesančním portálem v průjezdu je nejcennější historickou památkou náměstí spolu s kašnou a sochou sv. Václava.

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz